top of page
Ieškoti
Writer's pictureJurga Žagaraitė

KVĖPAVIMAS ir gyvenimo trukmė

Atnaujinta: 2024-11-13


🌙 AR KADA NORS kada nors susimąstėte, kiek ilgai norite gyventi? Gal turite konkretų skaičių – 80, 90, ar net daugiau?

DAŽNIAUSIAI sakome: „Nesvarbu, kiek, svarbu gyventi sveikai ir laimingai.“ Laimė, žinoma, – tai subjektyvus dalykas, bet visi sutinkame, kad be sveikatos laimė būtų nepilna.


GALBŪT kažkas atsakys: „Kiek Dievas duos.“ Tačiau Dievas duoda tiek, kiek mes patys pasirūpiname. Mūsų veiksmai, ne žodžiai, parodo, kiek mums rūpi mūsų sveikata. Kiek rūpi - tiek ir duos.


PAGRINDINIAI veiksniai, rodantys mūsų rūpestį sveikata, yra dėmesys kvėpavimui ir miego kokybei.

BE kvėpavimo neišgyventume ilgiau nei 10 minučių, be miego – ilgiau nei tris paras.

TAČIAU gyvenime dažnai daugiau dėmesio skiriame maistui, o kvėpavimas... tiesiog vyksta.

BET svarbiausia – ne tik tai, kad kvėpuojame, bet KAIP kvėpuojame.


AR JŪS SAVO KVĖPAVIMU ILGINATE GYVENIMĄ, AR TRUMPINATE?


Gamta ir kvėpavimo dažnis

SKIRTINGŲ gyvūnų kvėpavimo dažnis ir gyvenimo trukmė smarkiai skiriasi. Bendroji tendencija: kuo lėčiau kvėpuojama, tuo ilgesnė gyvenimo trukmė.


ILGAAMŽIAI GYVŪNAI SU RETESNIU KVĖPAVIMU

- Grenlandiniai banginiai įkvepia vos 1–2 kartus per minutę ir gyvena iki 200 metų.

- Giliavandenis vėžiagyvis Arctica islandica kvėpuoja dar lėčiau ir gali gyventi daugiau nei 500 metų.


GYVŪNAI SU GREITU KVĖPAVIMU IR TRUMPA GYVENIMO TRUKME

- Pelytės kvėpuoja apie 90 kartų per minutę ir gyvena 1–2 metus.

- Šunys ramybės būsenoje kvėpuoja apie 15–30 kartų per minutę, jų gyvenimo trukmė – 10–15 metų. Streso metu kvėpavimas gali siekti 100 įkvėpimų per minutę.


ŽMOGAUS KVĖPAVIMAS

VIDUTINIS suaugęs žmogus ramybės būsenoje įkvepia apie 12–20 kartų per minutę. Streso metu šis skaičius gali padidėti iki 40–50 kartų. Greitas kvėpavimas įtempia širdį ir kitus organus, tarsi „užkuria“ kūną, priversdamas jį veikti be pertraukos. Tokia įtampa didina organų „dėvėjimąsi“ ir trumpina gyvenimo trukmę.

PAVIRŠUTINIŠKAS, greitas kvėpavimas kūnui siunčia nuolatinį streso signalą, kuris išsekina fiziologines sistemas ir sutrikdo atsipalaidavimą bei natūralų kūno atsinaujinimą.


TAI KĄ DARYTI? KVĖPUOTI LĖČIAU.

PRAKTIKUOJANT gilų pilvinį kvėpavimą kvėpavimo dažnį galima sumažinti iki 3–4 įkvėpimų per minutę. Toks kvėpavimas užtikrina optimalią deguonies ir anglies dioksido pusiausvyrą, mažina stresą ir stiprina kūną bei protą. Ilgi, gilūs įkvėpimai ir iškvėpimai suteikia kiekvienam kvėpavimui kokybės. Rytų kultūrose sklando legendos apie jogus, galinčius sulaikyti kvėpavimą kelioms valandoms ar įkvėpti tik kartą į kelis metus.

Gal legendiniais jogais ir netapsime, bet kvėpuoti lėčiau tikrai gali visi.


NESENIAI per YIN jogos sesiją darėme testą, kaip lėtai kvėpuojame. Ilgiau praktikuojantys nuo pirmos minutės kvėpavo labai lėtai, o naujai atėję savo įkvėpimų skaičių sumažino nuo 13 per minutę iki 6 sesijos pabaigoje.


O KAIP DAŽNAI KVĖPUOJATE JŪS?

LĖTAI ir giliai pilviniu kvėpavimu kvėpuojame kiekvienos YIN jogos sesijos metu. Praktikuojame ir kitas Pranayamos – sąmoningo kvėpavimo – technikas, padedančias atpalaiduoti kūną ir nuraminti protą.


PER sesiją "nušauname" kelis zuikius - kvėpuojame, tempiamės, mokomės valdyti savo mintis ir sustabdyti nuolat skubantį vidinį laikrodį.


PRISIJUNKITE – kiekviena YIN jogos sesija prideda metus prie gyvenimo. O po jos - galima ir pyragėlį suvalgyti, nes be jo laimė irgi nėra pilna🙂


SESIJOS vyksta online kiekvieną pirmadienį, trečiadienį ir sekmadienį. Dieną ir vakarais. Jungiatės kiek norite ir kada norite.


LĖTESNIO kvėpavimo,

Jurga🌙



45 peržiūros0 komentarų

Naujausi įrašai

Rodyti viską

Comments


bottom of page