top of page
Ieškoti

Kantrybės pamokos per kojas

Viena labiausiai įtemptų, sutrumpėjusių ir tuo pačiu ignoruojamų zonų žmogaus kūne – tai pakinklinės sausgyslės ir galinė šlaunų dalis, vadinamosios „hamstring“ sritys. Ši vieta dažnai tarsi surūdija nuo sėdimo gyvenimo būdo, nuo įpročio viską daryti greitai – lenkiant laiką, bet ne kūną.


Šios srities įtampa – tai ne tik biomechaninė, bet ir emocinė būsena. Vakar YIN jogos sesijos metu kalbėjome, kad ši asana (ją matote nuotraukoje) dažnai sukelia susierzinimą. Man pačiai prireikė gerų trejų metų „pamilti“ šią pozą – pradžioje ji man kėlė susierzinimą, nepatogumą ir nekantrumą. Tai vienos dažniausių emocijų, kurios iškyla tempiant pakinklines sausgysles. Atrodo, kūnas „nepaklūsta“, laikas sustoja, o protas ima kovoti su tuo, kas yra.


Būtent per tai ši poza moko labai svarbios pamokos: sustabdyti save, atleisti kontrolę ir pabūti nepatogume. Moko kantrybės – su savo kūnu, su savo ribomis, su pačia savimi.


Nustebsite, kiek ilgai gali trukti tikros įtampos atpalaidavimas. Taip, tam reikia laiko. Juk jos nesusiformavo per metus. Be to, emocijos mus lanko kasdien – todėl reikia ne tik „generalinės tvarkos“, bet ir reguliaraus švelnaus išvalymo: nušluostyti tai, kas ką tik nusėdo. Žinoma, galima ir „greitai“, net agresyviai ištempti, bet tuomet tai daroma per kūno prievartą – be nervų sistemos palaiminimo. O tai ne atpalaidavimas, o stresas iš naujo.


Prieš penkeris metus ši poza mūsų sesijose pasirodydavo retai – tarsi nepageidaujama viešnia. Dabar ji tapo ištikima palydove kiekvienoje praktikoje.


Kodėl ši zona taip linkusi trumpėti?

  • Sėdimas gyvenimo būdas – kai keliai nuolat sulenkti, o kūnas ilgą laiką būna statiškoje padėtyje, sausgyslės ir fascijos trumpėja, mažėja jų elastingumas.

  • Nedirbantys sėdmenys – ilgas sėdėjimas išjungia sėdmenų raumenų aktyvumą. Kai jie nedalyvauja judesyje, jų funkciją perima pakinklinės sausgyslės – jos gauna per daug krūvio ir dar labiau trumpėja.

  • Stresas – emocinė įtampa kaupiasi ne tik pečiuose, bet ir kojose. Ypač galinėje jų dalyje – ten, kur susikerta refleksiniai ir nerviniai ryšiai.


O kas vyksta giliau – fascijų ir energijos lygmenyje?

Galinės šlaunų fascijos jungiasi su apatine nugaros dalimi, kulnais, čiurnomis, net su pėdomis ir pakaušiu. Tai ištisa užpakalinė grandinė – Superficial Back Line, pasak kūno anatomijos specialisto ir fascijų tyrėjo Tomo Myerso.


Šiuo keliu teka ir energetiniai meridianai:

🌿 Šlapimo pūslės meridianas – ilgiausias kūno meridianas, einantis per visą nugarą ir galines kojas. Jis tiesiogiai susijęs su nervų sistema, gebėjimu atsipalaiduoti, paleisti, ilsėtis. Kai šis kanalas užspaustas ar neaktyvus, galime jaustis įsitempę, mieguisti, nuolat pavargę.

🌿 Inkstų meridianas – teka per vidinę kojų pusę ir atsakingas už tai, ką Rytų medicinoje vadina „Jing“ – gyvybinės energijos esme. Tai giliausias mūsų rezervas, kuriame laikoma mūsų gyvybingumo, atsparumo, drąsos ir vidinės atramos šaknis. Kai šis šaltinis išsikrauna, jaučiame nerimą, baimę, pasimetimą, o kūnas greičiau pavargsta ir sunkiau atsistato.


Todėl kai dirbame su kojomis – tempiame ne tik raumenis. Mes paliečiame labai gilius sluoksnius: tai, kas mus laiko, tai, kas primena, jog ramybėje slypi mūsų tikroji stiprybė.


Kartais po šios asanos gali užplūsti nepaaiškinamas liūdesys, nerimas ar net pyktis. O kartais – didžiulis palengvėjimas ir ramybė. Tai ženklas, kad ne tik kūnas, bet ir emocinis laukas pradeda atlaisvėti.


Kai kojos minkštėja – grįžta įsižeminimas

Kai atleidžiame įtampą kojose, ypač galinėje šlaunų ir pėdų dalyje, mes:

  • Leidžiame sau jausti žemę – ne tik protu, bet visu kūnu.

  • Grąžiname nervų sistemą į saugų režimą (parasimpatiką).

  • Atsiveriame stabilumui, tvirtumui ir pasitikėjimui – tiek fiziškai, tiek emociniame lygmenyje.


Darbas su kojomis – tai ne tik fizinis tempimas. Tai energetinis sugrįžimas į kūną. Įsižeminimas – tai kai ne tik stovime ant žemės, bet ir leidžiame jai mus laikyti.


Sveikata slypi žemiau kėdės. Gal jau laikas tiesti jogos kilimėlį?

Net jei tik kartą per savaitę – tai jau kvietimas ir leidimas kūnui atsipalaiduoti.


🧘‍♀️ Sesijose šią asaną darysime švelniai, bet nuosekliai.

Ir galbūt vieną dieną ji taps tavo mylimiausia. Kaip tapo man.


Iki pasimatymo ant jogos kilimėlio,

Jurga


 
 
 

1 Comment


Margarita
Jun 10

Puiki asana! Dabar jau tapo netgi mėgiama. Labiausiai erzino '"vaiko" asana, bet ir su ja jau susidraugavau 🙂

Like
bottom of page