top of page
Ieškoti
Writer's pictureJurga Žagaraitė

KAMIENINIŲ ląstelių funkcija ir kodėl per daug deguonies nėra gerai

Atnaujinta: 2024-11-18

KAMIENINĖS ląstelės (angl. stem cells) – mūsų kūno rezervinės ląstelės, turinčios stebuklingų gebėjimų. Jos gali tapti bet kokiu kūno audiniu, reikalingu gijimui: kaulų, raumenų, nervų, odos ir kitoms ląstelėmis.


REIKIA pakeisti pažeistą kaulų ląstelę, kaip esant osteoporozei – kamieninės ląstelės padės atstatys kaulų tankį ir stiprumą; susidėvėjus sąnariams, kaip sergant artritu – sugrąžins judrumą ir sumažins skausmą; pažeistus nervus, kaip sergant Alzheimeriu – atgaivins nervų funkcijas ir sumažins atminties praradimą; sergant Laimo liga – skatins gijimą ir padės regeneruoti paveiktus audinius;  vėžiu pažeistas ląsteles – padės organizmui kovoti su navikais ir skatins gijimą.


MOKSLINĖJE kalboje kamieninė ląstelė yra nediferencijuota (nespecializuota) ląstelė, galinti atsinaujinti ir įgyti reikalingą formą pagal organizmo poreikius.


TAČIAU PROBLEMA TAME, KAD KAMIENINĖS LĄSTELĖS DAŽNAI LIEKA „NEAKTYVIOS“ IR SLEPIASI MŪSŲ KAULŲ ČIULPUOSE.

KAI žmogus gimsta, jos su pirmu deguones įkvėpimu, pereina į kaulų čiulpus ir ten „guli“, laukdamos tinkamų sąlygų.


KADA JOS AKTYVUOJASI IR KOKIOS TOS TINKAMOS SĄLYGOS?

TAI priklauso nuo deguonies kiekio mūsų kūne. Kamieninės ląstelės nemėgsta per daug deguonies. Per daug deguonies nėra gerai. Nei joms, nei mums.


IŠ KUR DEGUONIES YRA PER DAUG ORGANIZME?

NES niekas mūsų nemokė, kaip reikia kvėpuoti ir kaip reikia kvėpuoti. Dažni ir paviršutiniški kvėpavimai krūtine didina deguonies kiekį ir laiko mūsų kamienines ląsteles uždibarikadavusias kaulų čiulpuose. Visagalės ląstelės taip ir neturi progos savo magijai atlikti.


KAIP MAŽINTI DEGUONIES KIEKĮ ORGANIZME - MAŽINTI ĮKVĖPIMŲ SKAIČIŲ PER MINUTĘ IR MOKINTIS KVĖPUOTI PILVU.


SVARBU ne tik mažinti kvėpavimo dažnį, bet ir išmokti trumpam visai nekvėpuoti. Tokia būsena vadinama hipoksija – kvėpavimo sulaikymas įkvėpus ir/ar iškvėpus, kai organizme sumažėja deguonies kiekis. Praktikuojant trumpalaikę hipoksiją galima skatinti kamieninių ląstelių aktyvaciją, pagerinti organizmo prisitaikymą prie streso ir padidinti atsparumą oksidaciniam stresui (ląstelių pažeidimams, sukeltiems laisvųjų radikalų).  Kontroliuojama hipoksija taip pat padeda suaktyvinti tam tikrus atsinaujinimo procesus, pagerinti kraujotaką ir padidinti audinių gebėjimą efektyviai panaudoti deguonį.


VISOS indų jogos kvėpavimo praktikos, vadinamos Pranayama, siekia to paties: mokintis kvėpuoti lėtai, o vėliau palaipsniui sulaikyti kvėpavimą tiek po įkvėpimo, tiek po iškvėpimo.

Ne iš neturėjimo ką veikti indų jogai kvėpavimui skyrė tiek daug reikšmės ir dėmesio. Tai ne tik “dvasinės” praktikos “om namaste”, bet ir konkretūs pratimai, kaip padėti savo kūnui gyti.


AR REIKIA TAIP KVĖPUOTI VISĄ DIENĄ? NE. KAIP IR MIEGAS MUMS YRA LABAI SVARBUS, BET VISĄ DIENĄ MIEGOTI NEREIKIA.

TAIP ir su kvėpavimu, užtenka 2-3 kartų per savaitę pasitiesti jogos kilimėlį, kartu prasitempti ir pakvėpuoti.

1-1.5 valandos gilaus kvėpavimo kelis kartus per savaitę - ne tik subalansuoja deguonies ir anglies dvidegienio kiekius, bet ir teigiamai kvėpavimo, širdies ir kraujotakos, limfotakos, virškinimo, imuninę, endokrininę ir nervų sistemas.

Jeigu 1 val. atrodo per ilgai - tada kvėpuokite bent po 15min. kasdieną.


KAIP NEPRISIMIEGOSI SAVAITEI Į PRIEKĮ, TAIP IR NEPRIKVĖPUOSI SAVAITEI Į PRIEKĮ – TAI REIKIA DARYTI REGULIARIAI.


PABAIGAI, o kodėl visgi kamieninėms ląstelėms reikia dvidegenio arba hipoksinės aplinkos funcionuoti? Kuo deguonis blogai?


DĖL kelių priežasčių:

  1. AUKŠTAS deguonies kiekis sukelia oksidacinį stresą, kuris gali pažeisti ląstelių DNR ir kitus svarbius ląstelių komponentus. Hipoksiškoje terpėje, kur deguonies mažiau, kamieninės ląstelės yra apsaugotos nuo oksidacinės žalos, o tai padeda išlaikyti jų vientisumą ir atsinaujinimo gebėjimus.

  2. MAŽIAU deguonies ląstelėms leidžia išlikti „ramybės“ būsenoje. Tokia aplinka sumažina jų medžiagų apykaitos greitį, leidžia ilgiau išsilaikyti ir apsisaugoti nuo per ankstyvo senėjimo arba degeneracijos.

  3. DEGUONIES trūkumas suaktyvina tam tikrus genus ir signalų kelius, kurie skatina kamieninių ląstelių išlikimą, atsinaujinimą ir specializaciją. Hipoksiškoje aplinkoje šie keliai leidžia kamieninėms ląstelėms tinkamai funkcionuoti ir regeneruoti audinius, kai to reikia.

  4. HIPOKSIJA skatina kamieninių ląstelių migraciją į audinius, kur jų labiausiai reikia – pavyzdžiui, į traumuotus arba sergančius audinius, kuriems reikia regeneracijos


YIN’joginamės, atsipalaiduojame ir kvėpuojam online kiekvieną pirmadienį, trečiadienį ir sekmadienį. Sesijų trukmė 1 ir 1,5 val,

Trumpiau - 15 ir 30min jogintis galite pagal įrašus.


VISA informacija apie sesijas ir įrašus ČIA.


PRISIJUNKITE ir pakvieskite kartu savo kamienines ląsteles.

LAIKAS jau joms pasirodyti.


Jurga






112 peržiūrų0 komentarų

Naujausi įrašai

Rodyti viską

Comentários


bottom of page